Wykład o gejach na uczelni? Wykluczone” – komentarz do artykułu.

Autor: *

 

W związku z artykułem „Wykład o gejach na uczelni? Wykluczone” zamieszczonym na portalu gazeta.pllink publikujemy krótki wywiad z Samuelem Nowakiem.1. Zostałeś wybrany do poprowadzenie bloku tematycznego „Ruch gejowsko-lesbijski w Polsce i na świecie” jako osoba najbardziej kompetentna, zarówno w dziedzinie teorii jak i praktyki. Czy możesz krótko opowiedzieć o swoich doświadczeniach?

Od ponad pięciu lat jestem związany z krakowskim Festiwalem Kultura dla Tolerancji. W latach 2006 – 2008 byłem jego dyrektorem, obecnie zajmuję się produkcją. Przez ten czas naszemu zespołowi udało się rozwinąć festiwal, wdrożyć nową polityką programową i rozpocząć współpracę z bardzo ciekawymi artystami i artystkami z całego świata. Kultura dla Tolerancji stała się największą tego typu imprezą w Polsce, na poziomie podobnych wydarzeń na świecie jak – Queer UpNorth w Manchasterze czy Mezipatra w Pradze. Zorganizowaliśmy także I Ogólnopolską Konferencją Polskich Organizacji LGBTQ, miała ona miejsce w styczniu 2008 w Krakowie. Zespół, w którym pracujemy, to fantastyczni ludzie – Majka Sokal, Ania Taszycka, Bettina Gerhardt, Sebastian Liszka i Łukasz Maciejewski, to oni sprawili, że Festiwal tak podniósł swój poziom artystyczny i organizacyjny.

Z drugiej strony interesują mnie teorie seksualności – piszę także doktorat z polityk nie-heteronormatywnych tożsamościowych w nowych mediach.

2. „Anonimowe telefony, listy z protestami „przeciwko zajęciom promującym dewiacje” i apel do rektora UJ o zmianę programu – skrajnie prawicowe środowiska nie chcą, by na uczelni wykładano o gejach.” Czy mógłbyś skomentować i powiedzieć, jaka była reakcja władz UJ?

Nie zamierzam komentować tych protestów. Natomiast Dr Piotr Marecki, szef studiów podyplomowych w ISP, całkowicie mnie poparł. Cieszę się, że ze strony uczelni nie było żadnych problemów.

3. Jesteś jednym z twórców przestrzeni dla swobodnej wymiany myśli, nie tylko na temat praw osób homoseksualnych. Jak oceniasz zmiany, które zaszły w naszym mieście w ciągu kilku lat Twojej działalności?

Przez ostatnie 5 lat Kraków i Polska bardzo się zmieniły. W 2004 ówczesny rektor UJ wyrzucił na podmiejski Kampus konferencję „Homoseksualizm – sprawa publiczna czy prywatna”, którą zorganizował Instytut Socjologii UJ. Dzisiaj UJ zamówił u mnie seminarium problemowe na temat ruchu LGBT. Myślę, że to najbardziej oddaje stan zmian. Poza tym zauważmy, że wszelkie marsze i parady nie budzą już takich emocji jak kiedyś, a geje stali się nawet częścią popkultury (inną kwestią jest nieobecność lesbijek). Oczywiście z drugiej strony mam kontr-reakcję, czyli działania fundamentalistów religijnych i politycznych oraz mową nienawiści – dziedzictwo ponad roku rządów PiS-LPR, które homofobię uczyniły jednym z narzędzi swojej walki oraz tożsamości politycznej. I skutki tego nadal są obecne. Warto też pamiętać o swoistej polaryzacji postaw wobec osób LGBT – czasami można odnieść wrażenie, że zmiany te przyspieszyły tylko w Krakowie i Warszawie, a przecież żyjemy w 36 milionowym kraju.

4. Czy w ramach studiów Wiedzy o kulturze XXI odbyły się już Twoje zajęcia? Jeśli tak, to jak były przyjęte przez uczestniczki/uczestników?

Tak, seminarium już się odbyło – są to studia podyplomowe i zajęcia odbywają się cały dzień w ramach danych bloków tematycznych. Pracowało mi się bardzo dobrze, miałem zainteresowaną tematem i sympatyczną grupę. Od jednej z uczestniczek wiem, że grupa była zadowolona z zajęć.