Porozmawiajmy o Kobane, czyli czy Kurdowie potrzebują państwa

Porozmawiajmy o Kobane, czyli czy Kurdowie potrzebują państwa

Zapraszamy na spotkanie poświęcone problematyce kurdyjskiej i obecnej sytuacji w Kobane i Rojavie (Rożawie), czyli Kurdystanie syryjskim.

W ostatnich miesiącach głośno jest w mediach o ofensywie Państwa Islamskiego i heroicznej obronie Kurdów, ale poza samym opisem walk zgoła trudno dowiedzieć się cokolwiek więcej nt. sytuacji w regionie. W mainstreamowym dyskursie politycznym dotyczącym sytuacji na Bliskim Wschodzie dominuje myślenie postkolonialne, częstokroć niewolne od antyislamskich fobii, generalizacji i uproszczeń, a zawiłości polityczne, sytuacja społeczno-polityczna regionu wyjaśniana jest z perspektywy imperialnych interesów Zachodu. Stąd też nie jesteśmy informowani o głębokich podziałach klanowych społeczności kurdyjskiej, nie wyjaśnia się dlaczego Kurdyjski Rząd Regionalny nie pomaga w heroicznej walce Kobane, jakie istnieją powiązania i różnice między poszczególnymi partiami politycznymi Kurdystanu, dlaczego Wolna Armia Syryjska atakuje siły kurdyjskie, jaka w istocie jest genealogia Państwa Islamskiego. Słyszymy też nierzadko, że Kurdowie są największym narodem bez państwa, my natomiast obok odpowiedzi na ww. pytania, spróbujemy zastanowić się nad pytaniem zadanym w tytule spotkania: czy Kurdowie w ogóle potrzebują państwa?

Spotkanie poprowadzi dr hab. Beata Kowalska (Instytut Socjologii UJ), socjolożka zajmująca się problematyką bliskowschodnią, współzałożycielka Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji. Wyświetlimy też film, będący zapisem wystąpienia kurdyjskiej feministki i działaczki na rzecz praw człowieka – Dilar Dilik, podczas konferencji „New World Summit – Brussels: Stateless State”. Film zatytułowany jest: „Demokracja bezpaństwowa: jak Kurdyjski Ruch Kobiet uwolnił demokrację od państwa”.

12 stycznia (poniedziałek), godz. 19:00
Klub Re
ul. Św. Krzyża 4
Kraków

Zaprasza: środowisko anarchistyczne Krakowa i zespół portalu krytyka.org

Informacja na fb: https://www.facebook.com/events/896152760406585